Uklad optyczny mikroskopu

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do wykonywania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy pokazują się zwykle z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc dziedzinach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Zaś w strefie chemii i fizyki mikroskopy stosowane są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w interesie optycznym (niekiedy określa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), są i wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z szkół ścisłych. Badany obiekt widziany jest osobiście przez okular istniej na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest ustalona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi uzależniona z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, a we tych mikroskopach optycznych można otrzymać powiększenia ponad tysiąckrotne.